Main content

GIO Schoolboy Cup

Select a Year: 2011 | 2010 | 2009 | 2008

Since the inception of the Holden Cup in 2008, over 200 players have taken the step up and graduated to the Telstra Premiership.   Some of players to make the step up, who have made an instant impact on the top level include Chris Sandow, Matt Gillett, Daly Cherry-Evans, Kieran Foran, Tariq Sims and Jharal Yow Yeh.

This list keeps track of every players who has graduated to the top grade from the Under 20's competition and will be updated periodically over the season.

Holden Cup Graduates List - 2011
Club First Name Last Name Round of Debut
Brisbane Broncos Dane Gagai
1
Brisbane Broncos Kurt Baptise
12
Canberra Raiders Sam Williams
1
Canberra Raiders Nathan Massey
9
Canberra Raiders Josh Papalii
10
Canberra Raiders Mick Picker
23
Canterbury Bulldogs Sam Kasiano
1
Canterbury Bulldogs Timoteo Lafai
2
Canterbury Bulldogs Josh Reynolds
11
Cronulla Sharks Stewart Mills
10
Cronulla Sharks Chad Townsend
13
Cronulla Sharks Tyson Frizell
21
Gold Coast Titans Matt Srama
12
Gold Coast Titans Dominic Peyroux
21
Manly Sea Eagles Daly Cherry-Evans
1
Manly Sea Eagles Daniel Harrison
2
Manly Sea Eagles Timoteo Robinson
2
Manly Sea Eagles Darcy Lussick
14
North Queensland Cowboys James Segeyaro
3
North Queensland Cowboys Tariq Sims
2
Parramatta Eels Mitchell Allgood
1
Parramatta Eels Ryan Morgan
1
Parramatta Eels Billy Rogers
3
Parramatta Eels Jacob Loko
5
Parramatta Eels O'Hanlon Patrick
7
Parramatta Eels Joseph Paulo
20
Parramatta Eels Rory Brien
22
Melbourne Storm Dane Chisholm
10
Newcastle Knights Beau Henry
1
Newcastle Knights Tyrone Roberts
6
Newcastle Knights Peter Mata'utai
11
Newcastle Knights Ryan Stig
15
Newcastle Knights Zane Tetevano
20
Penrith Panthers Sarafu Fatiaki
2
Penrith Panthers Nafe Seluini
4
Penrith Panthers Harry Siejka
21
South Sydney Rabbitohs Kane Morgan
4
South Sydney Rabbitohs Nathan Peats
4
South Sydney Rabbitohs James Roberts
7
St George-Illawarra Dragons Mitch Rein
1
St George-Illawarra Dragons Jack Bosden
9
St George-Illawarra Dragons Alex McKinnon
14
St George-Illawarra Dragons Jack De Belin
16
Sydney Roosters Arona Tinarau
4
Sydney Roosters Tasi Lama
8
Sydney Roosters Steve Naughton
10
Sydney Roosters Boyd Cordner
13
Sydney Roosters Mark Kheirallah
17
Wests Tigers Aaron Woods
1
Wests Tigers Jacob Miller
4
Wests Tigers Matt Groat
12
Wests Tigers Tim Simona
13
Warriors Glen Fisiiahi
2
Warriors Elijah Taylor
4
Warriors Shaun Johnson
13
Holden Cup Graduates List - 2010
Club First Name Last Name Round of Debut
Brisbane Broncos Michael Spence
9
Brisbane Broncos Mitch Rivett
4
Brisbane Broncos Dunamis Lui
5
Brisbane Broncos Matt Gillett
1
Brisbane Broncos Mitchell Dodds
1
Brisbane Broncos Corey Norman
1
Canberra Raiders James Stuart
2
Canberra Raiders Drury Low
8
Canberra Raiders Sam Mataora
8
Canterbury Bulldogs Martin Taupau
5
Canterbury Bulldogs Jake Foster
11
Cronulla Sharks Siasaia Vave
3
Cronulla Sharks Nathan Gardner
10
Cronulla Sharks Albert Kelly
1
Cronulla Sharks Trent Grubb
26
Cronulla Sharks Ricky Leutele
24
Gold Coast Titans Ryan James
14
Gold Coast Titans Bodene Thompson
1
Gold Coast Titans Ben Ridge
20
Melbourne Storm Gareth Widdop
7
Melbourne Storm Justin O'Neill
14
Melbourne Storm Robbie Rochow
14
Melbourne Storm Jesse Bromwich
1
Melbourne Storm Matthew Duffie
7
Newcastle Knights Jarod Edwards
15
Newcastle Knights Kevin Naiqama
26
North Queensland Cowboys Michael Morgan
9
North Queensland Cowboys Will Tupou
4
North Queensland Cowboys Jason Taumalolo
24
North Queensland Cowboys Ray Thompson
4
Parramatta Eels Tom Humble
10
Manly Sea Eagles Dean Whare
12
Manly Sea Eagles Jamie Buhrer
10
Manly Sea Eagles William Hopoate
13
Manly Sea Eagles Michael Oldfield
20
South Sydney Rabbitohs Dylan Farrell
22
St George-Illawarra Dragons Kalika Faifai-Loa
11
St George-Illawarra Dragons Kyle Stanley
11
St George-Illawarra Dragons Jake Marketo
11
St George-Illawarra Dragons Cameron King
16
Sydney Roosters Sam Brunton
6
Sydney Roosters Kane Linnett
14
Sydney Roosters Aidan Guerra
1
Sydney Roosters Daniel Fepuleai
5
Sydney Roosters Mose Masoe
12
Sydney Roosters Brad Takairangi
2
Sydney Roosters Jason Baiteri
8
Sydney Roosters Joseph Leilua
12
Warriors Bill Tupou
4
Warriors Sione Lousi
1
Warriors Mara Alehana
24
Warriors Mataupu Poching
10
Wests Tigers Blake Lazarus
6
Wests Tigers Jason Schirnack
2
Wests Tigers Andrew Fafita
2
Wests Tigers Ben Murdoch
27
Holden Cup Graduates List - 2009
Club First Name Last Name Round of Debut
Brisbane Broncos Gerard Beale
1
Brisbane Broncos Dale Copley
4
Brisbane Broncos Alex Glen
26
Brisbane Broncos Ben Hunt
2
Brisbane Broncos Josh McGuire
14
Brisbane Broncos Antonio Winterstein
27
Brisbane Broncos Jharal Yow Yeh
14
Brisbane Broncos David Hala
1
Canberra Raiders Jarrod Croker
21
Canberra Raiders Josh Dugan
16
Canberra Raiders Shaun Fenson
2
Canberra Raiders Daniel Vidot
8
Canberra Raiders Travis Waddell
10
Cronulla Sharks Blake Ferguson
20
Cronulla Sharks John Mannah
12
Cronulla Sharks Nathan Stapelton
14
Cronulla Sharks Matthew Wright
17
Cronulla Sharks Lancern Judo
2
Gold Coast Titans Kevin Gordon
23
Gold Coast Titans Kane Lawton
1
Gold Coast Titans David Mead
14
Gold Coast Titans Bodene Thompson
3
Melbourne Storm Luke Kelly
1
Newcastle Knights Con Mika
2
Newcastle Knights Sione Tovo
1
North Queensland Cowboys Steve Rapira
16
North Queensland Cowboys James Tamou
12
North Queensland Cowboys Ray Thompson
1
Parramatta Eels Taniela Lasalo
1
Parramatta Eels Tim Mannah
28
Parramatta Eels Daniel Mortimer
18
Penrith Panthers Joel Romelo
3
Penrith Panthers Junior Tia Kilifi
8
Manly Sea Eagles Keiran Foran
9
Manly Sea Eagles Jared  Waerea-Hargreaves
6
South Sydney Rabbitohs Jason Clarke
1
South Sydney Rabbitohs David Tyrell
7
South Sydney Rabbitohs Junior Vaivai
3
St George-Illawarra Dragons Trent Merrin
3
Sydney Roosters Rohan Ahern
4
Sydney Roosters Sander Earl
3
Sydney Roosters Martin Kennedy
3
Sydney Roosters Tom Symonds
8
Sydney Roosters Sonny Tuigamala
4
Sydney Roosters Stanley Waqa
9
Warriors Lesson AhMau
2
Warriors Issac John
3
Warriors Kevin Locke
12
Warriors Daniel O'Regan
1
Warriors Siuatonga Likiliki
1
Warriors Russell Packer
8
Holden Cup Graduates List - 2008
Club First Name Last Name
Round of Debut
Brisbane Broncos Josh  Hoffman
2
Brisbane Broncos Andrew McCullough
3
Canberra Raiders Justin Carney
7
Canberra Raiders Joel Thompson
1
Canterbury Bulldogs Heka  Nanai
16
Canterbury Bulldogs Arana Taumata
5
Canterbury Bulldogs Ben Barba
4
Canterbury Bulldogs John  Kite
4
Canterbury Bulldogs Jamal Idris
3
Cronulla Sharks Jayson Bukuya
2
Cronulla Sharks Karl Filiga
1
Gold Coast Titans Esikeli Tonga
5
Gold Coast Titans Shannon Walker
3
Gold Coast Titans Will Matthews
9
Gold Coast Titans Jordan Rapana
5
Gold Coast Titans Jordan Rankin
1
Melbourne Storm Liam Foran
3
Melbourne Storm Sam Joe
2
Melbourne Storm Kevin Proctor
3
Melbourne Storm Aiden Tolman
7
Melbourne Storm Joseph Tomane
3
North Queensland Cowboys Obe Geia
2
North Queensland Cowboys Nick Slyney
2
North Queensland Cowboys Sam Bowie
1
North Queensland Cowboys Brandon Boor
2
Parramatta Eels Kristopher Keating
9
Parramatta Eels Taulima Tautai
22
Parramatta Eels Tony Williams
11
Penrith Panthers Wade Graham
8
Penrith Panthers Masada Iosefa
9
Penrith Panthers Sam McKendry
2
Penrith Panthers Joseph Paulo
8
Penrith Panthers Lachlan Coote
5
Penrith Panthers Daniel Penese
2
Penrith Panthers William Isa
1
South Sydney Rabbitohs Luke Capewell
11
South Sydney Rabbitohs Sam Huihahau
2
South Sydney Rabbitohs Eddie Paea
1
South Sydney Rabbitohs Eddy Pettybourne
1
South Sydney Rabbitohs Chris Sandow
13
St George-Illawarra Dragons Lagi Setu
12
St George-Illawarra Dragons Chase Stanley
15
Sydney Roosters Anthony  Cherrington
14
Sydney Roosters Jake Friend
5
Sydney Roosters Ben Jones
1
Warriors Sonny Fai
15
Warriors Ben Matulino
15
Warriors Russell Packer
5
Warriors Patrick Ah Van
15
Wests Tigers Tim Moltzen
10
Wests Tigers Peni Tagive
6